Guaraní
Kdo jsou? Odkud pochází? A co mají společné s Yerba Maté?
Guaraní je etnická skupina jihoamerických indiánů. Žijí v oblasti Gran Chaco na rozhraní Argentiny, Paraguaye, Brazílie a Uruguaye.
Hovoří jazykem Guaraní (v doslovném překladu “bojovník”), jenž je po španělštině druhým úředním jazykem Paraguaye. Tento jazyk drží pohromadě množství guaranských skupin a kmenů, které se rozprostírají na tisíce kilometrů na rozsáhlém území Jižní Ameriky.
Zemědělství pro tento kmen představovalo dříve důležitý zdroj obživy. Pěstovali především maniok, kukuřici, bavlník, tabák a jiné rostliny. Významný byl rybolov, sběr plodin a lov zvěře.
Moderní kultura Guaraní navazuje na staré tradice, přičemž některé z nich se rozšířily po celé Jižní Americe. A není pochyb, že nejznámější z nich je Yerba Maté. Tento nálev se připravuje ze sypaných listů cesmíny paraguayské. Zalévá se horkou vodou v tradiční nádobě, vyrobené z vydlabané tykve nebo dřeva. Yerba Maté je součástí kultury Guaraní již stovky let a její obliba se rozšířila po celé Argentině a Uruguayi.
Tato rostlina roste divoce v celé oblasti a naplňuje džungli svou charakteristickou vůní. Hořká chuť, části větviček a prach z ní dělají specialitu.
Kromě Maté je kmen Guaraní zručný i v řemeslné výrobě. Místní řemeslníci vytvářejí výrobky z domorodých materiálů, jako je košíkářství, tkalcovství, propracované ozdoby z peří a dřevořezby zvířat. Tyto výrobky pak prodávají v obchodech nebo na jarmarcích.
Lidé z kmene Guaraní žijící ve venkovských oblastech dnes stále bydlí v jednoduchých dřevěných nebo zděných domech. Jejich živobytí i dnes závisí na zemědělství. Některé plodiny se pěstují pro rodinnou spotřebu, jiné, jako například Yerba Maté nebo maniok, pěstují na prodej.
Rozvětvená rodina obvykle žije pohromadě, často až tři generace v jednom domě. Mladší generace se v poslední době stěhuje od rodiny do větších měst. Především kvůli práci a vzdělání. Guaraní jsou hrdí na svůj původ a jsou často silnými aktivisty za lidská práva ve svých komunitách.
Pokud se zeptáte místních obyvatel, žijících podél řeky Paraguay, myšlenka vznešeného domorodého dědictví je stále silná a většina obyvatel ji dokáže vyjádřit domorodým jazykem: Paraguayská Guaraní. Jinde na kontinentu evropské koloniální jazyky přivedly domorodé jazyky k zániku. Ovšem Paraguayská Guaraní zůstává jedním z hlavních jazyků většiny jihoamerické země.
K faktorům, které přispívají k zachování jazyka, patří geografická izolace oblasti, hustá džungle a obtížný terén. Tyto faktory napomáhají udržet komunity po léta nedotčené. Tradiční jazyk se udržuje také díky věrnosti místních, kteří zde žijí.
Kultura Guaraní potřebuje ke svému přežití vlastní jazyk. Kultura je jazyk a jazyk je kultura. A právě tak jí místní obyvatelé žijí. Zachovat si svůj jazyk znamená pečovat o své kořeny a tradice.